NAMAZ DAN SONRA Kİ DUA?

(1/2) > >>

zülcenahayn:
Çoğumuz neden olduğunu bilmeden namaz kılarız.Sorarlarsa ALLAH için deriz.ALLAH c.c. nın da zateb kılacağımız namaza çok ihtiyacı varya neyse, ALLAH için namaz kıldıktan sonra da, açarız ellerimizi semaya (utanmasak cebimizden bir liste çıkararak) başlarız ALLAH tan istemeye, tabi nasıl olsa namazı ALLAH için kıldık.

Şİmdi ben namazı ALLAH için kılanlar değil de kendisi için kılanlara soruyorum, namazı kendimiz için kılıyorsak neden namaz dan sonra ALLAH tan bir sürü istekte bulunuyoruz?

nisanca:
zülcenahayn...açıkcası ben anlamadım.nedemek bu?tekrar tekrar okudum.ama hayır.bir şey tutturamadım.zaten rabbi rahimin biz aciz kulların namazına ihtiyacı yok.bizim acizane kılmaya çalıştığımız ve merhametine sığındığımız allah-ın inayetiyle  o namazlara ihtiyacımız var.dolayısıyla namaz sonrası edilen duanın önemine binaen ellerimizi açar isteriz.iste kulum diyor ya yaradan.iste istediğini...umulurki bir gün gerçek namaz kılanlardan oluruz.allah-ın rahmeti ve hazinesi bol.ve allah'tan istemiyeceğizde kimden istiiiicez yani.

zülcenahayn:
Alıntı sahibi: nisanca üzerinde 13-02-2008, 17:18:08

zülcenahayn...açıkcası ben anlamadım.nedemek bu?tekrar tekrar okudum.ama hayır.bir şey tutturamadım.zaten rabbi rahimin biz aciz kulların namazına ihtiyacı yok.bizim acizane kılmaya çalıştığımız ve merhametine sığındığımız allah-ın inayetiyle  o namazlara ihtiyacımız var.dolayısıyla namaz sonrası edilen duanın önemine binaen ellerimizi açar isteriz.iste kulum diyor ya yaradan.iste istediğini...umulurki bir gün gerçek namaz kılanlardan oluruz.allah-ın rahmeti ve hazinesi bol.ve allah'tan istemiyeceğizde kimden istiiiicez yani.

Kendimiz için yaptığımız birşeyden sonra ALLAH tan birşeyler istemek bana tuhaf geliyor.Yani şöyle tamam ben namaz kıldım ALAH ta benim dua mı kabul eder mantığı.Sanki o namazı ALLAH için kılmışız gibi.Namazımızı kabul etsin yeter diğerleri angarya.

nisanca:
ayrıca;DUA! ibadetin özüdür.duanın kabul olacağı zaman dilimleri bildirilmiş.ayet ve hadislerde bunları görebiliyoruz.namaz vakitleri ezan sonrası gece edilen dualar makbul olan dualardır.senin canın namaz sonrası dua etmek istemiyorsa kesinlikle şeytan vesvesesidir.emin olabilirsin.dua edicez ki namazımız kabul olsun diimi... yes

INCE AYAR:
Bu konuda birkaç şey yazmak isterim.
bi kere namazla dua ikisi birbirinden farklı bir şey. Duayı namazdan sonra edilir bilirim. öyle öğrendik. Birde, işte nisancanın da değindiği gibi, belli vakitler var, o vakitlere denk getirebilirsen duayı köşeyi döndün gibi bir anlam verirdim ömrüm boyu, tabi hal böyle olunca, dualarda kafadan ikiye ayrılıyor ister istemez.
1. kabul olan dualar
2. kabul olmayan dualar  işte yanlışın içine girdik bi dakkada.
böyle bir şey göremedim. ne kuranda ne de hadislerde.
devam edeyim,

sadece namaz kılanın duası kabul olur diye birşeyde yok. bu da bir safsata..
Allah, kendisine dua eden herkesin duasına icabet ediyor. O bizim gibi, müslümanmış, museviymiş, ateistmiş, katilmiş, hırsızmış, hiç ayırmıyor.
yarattığı her şey onun için bir anlam taşıyor. işte kurandada hiç ayırım yapmadan, bana dua edin size icabet edeyim demiş. HEMDE HİÇ AYIRIM YAPMADAN
en önemlisi, siz isteyin ben vereyim diyor.kime diyor? namaz kılanlaramı diyor. HAYIR.
Kim isterse ona diyor.
dua kendi başına bir mekanizma.
KADERİ DEĞİŞTİREN TEK ŞEY.
TABİ KADERİNDE DUA ETMEK VARSA....
Bu konuda bir şeyi çok iyi anlamalıyız. Allahın kabul etmediği hiç bir dua yok. eğer bir duayı israrla yapabiliyorsak, bu duamızın kabul olucana delalettir.
dua ederken çok dikkatli olmak gerekiyor.
ayette ne diyor. siz doğruyu yanlışı bilemezsiniz. sizin faydalı gördüğünüz şey size zarar verebilir. yine sizin, bu bana zarar verir, dediğiniz şeyde fayda verebilir diye ikaz ediyor.
öyle aklımıza geleni istemek , o dualar kabul olacağından, başımıza iş açabilir.

dua bu yüzden önemli bir mekanizmadır. dua etmenin yeri saati şekli yoktur. dua birileri ile konuşurken bile edilir. dua bir istektir.  dua bir yönelmedir. bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir.

ASLINDA BÜTÜN İNSAN OĞLU DUA HALİNDE ZİKİR HALİNDE...
Gerçek anlamda kendimize bir bakalım. hayalimmizdeki dualar ne,neyin zikri ile meşgulüz. dünyamızı dolduran , isteklerimizi(dualarımızı) , bunları elde etmek için yaptıklartımızı(zikirlerimizi) bir gözden geçirelim.
bunların hangisi bizi bu dünyada rahatlatacak, hangileri öbür dünyada bizi rahatlatacak.
 dua ederken, ister namaz arkası olsun, ister belli vakitlerde olsun , ister sıradan zamanda olsun,
kuranda dua edenlere şu hatırlatma yapılıyor.
bana dua ederken , ağzınızdan çıkanı da biliyorum, kafanızın arkasına sakladığınızıda biliyorum.
dilinizden çıkana değil, kafanızın arkasında sakladığınız isteklerinze icabet ediyorum diyor.
dua ederken bunu idrak ederek dua edelim.
karşımızda insan gibi düşünen bir tanrı yok. kandırmaya kalkmayalım. kanan biz oluruz.

şu hadisi ele alalım.

İbnu Ömer (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. Allah'a taleb edilen (dünyevî şeylerden) Allah'ın en çok sevdiği afiyettir. Dua, inen ve henüz inmeyen her çeşit (musibet) için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çevirir. Öyle ise sizlere dua etmek gerekir. "

buradaki kime dua kapısı açılmış ise bu cümleyi oldum olası hep şöyle anlardım. işte bir saat var, o saatte benim dua kapım açılacak, bende o saatte dua ediyor olursam, yani denk gelirse, rahmet kapılarımı açma şanmsını yakalıyacağım. ondan sonrada , nerdeeeee bize denk gelmez o deyip, soğuyordum. gevşiyordum.
    oysa hiç te böyle bir anlamı yok bu hadisin.

EĞER DUA EDEBİLİYORSAN, DUA KAPIN AÇILMIŞ DEMEKTİR. ÖNEMLİ OLAN DUA EDEBİLMEK. Kimi  dua etmekte bir işmi diyebilir. Çok kolay görünüyor karşıdan.
evet , dua etmek nasip işi. dua kapın açılmadıysa dua edemiyorsun.  dua ettiğin an, bilki , dua ettiğin kadar dua kapın açılmıştır.
 işte o kadarda rahmet(ARINMA, TEMİZLENME) kapın açılmıştır.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa